Akupunktur

Akupunktur görseli.

Akupunktur, Çin’de çok eskilerden beri uygulanan, oradan dünyaya yayılan, vücudun belli noktalarına altın iğneler batırma biçiminde yapılan bir sağaltım, iğne ile sağaltım olarak bilinir.

Uzmanlar akupunkturu, vücuttaki belli noktaları; iğne ve/veya moxa, gereğinde lazer, elektrik stimulasyonu ile uyarıp vücudun otonom sinir sistemini, noroendokrin sistemini, immün sistemini ve bölgesel kan akımını etkileyerek fonksiyonel hastalıkları tedavi eden bir bilim dalı olarak tanımlamaktadırlar.

İğneli uyarım olarak bilinen akupunktur, Çin tıbbında vücudun kimi noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şekli olarak yüzyıllardır süregelmiştir.

Çin’de çok eskilerden beri uygulanan, oradan dünyaya yayılan, vücudun belli noktalarına altın iğneler batırma biçiminde yapılan uygulama, süreç içerisinde çok farklı uygulamalar için tercih edilir oldu.

ABD’nin akupunktur ile tanışması 1972 yılında Nixon’ın Çin’i ziyareti sonrasında oldu. 1996’da, FDA beş ana konuda akupunkturun etkinliğini ve kullanımını; ağrı, astım, inme, bulantı- kusma, bağımlılık tedavisi endikasyonları için onayladı.

Akupunktur uygulaması ile kişiler kilo vermeye hazır hale getirilmesinden migren tedavisine kadar farklı şekillerde varlığını göstermektedir.

Akupunktur Yapma Yetkisi

Türkiye’de akupunktur tedavisi uygulayabilmek için öncelikle Tıp veya Diş Hekimliği Fakültesi mezunu “hekim” olmak şart olmakla birlikte Sağlık Bakanlığı buna da bir kural ve uygulama getirdi. Buna göre Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan ‘’Uygulama ve Yetki Belgesi ve Sertifikası’’ bulunan hekimler ancak bu uygulamayı yapabilmektedirler.


Akupunktur Kimlere uygulanabilir

Akupunktur tedavisinde yaşa, cinsiyete ve kişiye göre tedavilerin karşılık bulması değişkenlik göstermektedir. Bunun en temel nedeni her organizmanın birbirinden farklı bir yapıya sahip olması gelmektedir. Bununla bilikte uzmanlara göre; hastalığın kişide kronikleşmesi geçen süre ile alakalı olduğu için, hastanın yaşının küçük olması ve erken teşhis bu konuda avantaj sağlamaktadır.